Naucz się pytać „dlaczego” i mówić „nie”.

Jeśli chcesz być twórczy i znajdować nowe rozwiązania dla twoich problemów, musisz przygotować się na dyskomfort. Na niewygodę wynikającą z tego, że to co dotąd było oczywiste i jedynie słuszne, przestanie ci wystarczać i zacznie cię uwierać. My – wychowani w grzecznych szkołach na grzecznych uczniów rzadko pytamy „a dlaczego tak?”, jeszcze rzadziej mówimy „nie zgadzam się z tym”. Jeśli tego nie zmienisz, nigdy nie będziesz twórcą innowacji. Gdyby ktoś kiedyś nie zakwestionował tego, że jedyną siłą umożliwiającą poruszanie się po mieście są mięśnie końskie czy ludzkie (jak to miało miejsce w przypadku lektyk), do dziś nasze miasta utonęłyby w pokładach gnoju. Nawet najbardziej naukowe udoskonalanie guzików nie doprowadziłoby do powstania zamka błyskawicznego. Ktoś kiedyś stanął w miejscu i pomyślał: „trzeba zacząć od nowa. odrzućmy standardowe rozwiązania”. I pozwolił sobie na kreatywność.

Nie namawiam cię, broń Boże, byś był typowym krytykantem czy wręcz chamem z zasady mówiącym „nie”. Ale do tego, byś stawiał mocne, podstawowe pytania tam, gdzie od dawna nikt już ich nie stawia. Często sięgam po nie w rozmowie z moimi klientami. I zazwyczaj wywołuję popłoch, bo tylko nieliczni są w stanie odpowiedzieć na nie konkretnie i pewnie. Oto moja „żelazna” lista mocnych pytań:

– Dlaczego właśnie tak?

– Czy to jedyna opcja?

– Skąd wiemy, że to jedyna opcja?

– Kiedy ostatnio sprawdzano, że to jedyna opcja?

– Co na to eksperci w branży?

– Co na to użytkownicy produktu/usługi?

– Czy to co dla nas święte, jest też święte dla użytkownika? Czy rezygnacja z pewnych standardów na pewno zniechęci użytkowników?

– Co musiałoby się zmienić, żeby pojawiły się inne opcje?

– Ile jesteśmy w stanie poświęcić, by znaleźć inne opcje?

Nie bój się mocnych pytań. Bądź jak trzylatek, ciekawy świata, i ciągle pytający „dlaczego”. Takie pytanie zadane po każdej udzielonej odpowiedzi ponownie i ponownie, pozwala dojść do samego sedna. A dopiero samo sedno jest tym niezmiennym rdzeniem, na którym oprzeć można różne opcje rozwiązań.

Powodzenia!

Aldona